نکاتی درباره نگهداری از ماشین‌آلات صنعتی

توضیحات برای عکس ثبت نشده

ماشین‌آلات صنعتی مثل ماشین‌های حفاری، لیفتراک‌ها و مواردی از این دست اصلی‌ترین ابزار در زمینه حفاری معادن، کشاورزی و فعالیت‌های ساختمانی در سراسر جهان هستند. این ماشین آلات منحصر به‌فرد برای اجرای فعالیت‌های داینامیک و پویا به بهترین نحو کاربرد دارند.
ماشین‌آلات صنعتی با عملکردی امن و بی‌خطر دارای پتانسیل اجرایی بسیار خوبی در بسیاری از کارها و سرمایه‌گذاری‌های صنعتی هستند. اما برای حفظ و نگهداری از این ماشین‌آلات صنعتی و انجام وظایف و عملیات‌های تعیین شده، نیاز به برنامه‌ زمان‌بندی شده مناسبی برای بهترین بهره‌برداری از آن‌هاست. بنابراین در ادامه با دستورالعمل‌هایی برای نگهداری هر چه بهتر از این ماشین‌های پرکاربرد ارائه می‌شود:


توضیحات برای عکس ثبت نشده

ماشین‌آلات صنعتی حتما باید مورد ارزیابی منظم قرار بگیرند
معمولا ما فقط وقتی ماشین‌آلات صنعتی با مشکلی مواجه می‌شوند اقدام به چک‌آپ و بررسی آن‌ها می‌کنیم؛ اما برخی قسمت‌ها نیاز به بررسی روزانه دارند تا بتوان از آن‌ها به‌خوبی مراقبت نمود و مطابق با استانداردها نگهداری‌شان کرد. این چک‌آپ‌ها و بررسی‌ها باعث می‌شود تمامی خطاهای انسانی که منجر به اتلاف زمان می‌شود، از بین بروند. بر طبق گزارش انجمن‌های درمان، حدود ۲۰ درصد از حوادث صنعتی با فعالیت‌های نگهداری از این ماشین‌آلات صنعتی در ارتباط هستند و بیش از ۱۵ درصد این تصادفات و حادثه‌ها مرگ‌بار هستند. بنابراین افرادی که با ماشین‌آلات صنعتی سروکار دارند نه تنها مسئول هستند که از انجام ارزیابی‌ها به منظور جلوگیری از بروز حادثه مطمئن شوند بلکه مسئول حفظ جان و سلامتی کارکنان خود نیز می‌باشند.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

استفاده درست از ماشین‌آلات صنعتی
در انتخاب ابزار و ماشین‌آلات صنعتی مناسب برای انجام کار مرتبط با آن باید به چندین عامل و جنبه مهم توجه کرد. عواملی از قبیل: محوطه کار، جنس و شکل مواد و دیگر عوامل اساسی نظیر آب و هوا و غیره. بنابراین باید مطمئن شوید که تمامی موارد ذکر شده و تجهیزات لیفتینگ یا بالاکشیدن، دقیقا مطابق با ماشین‌آلات صنعتی مورد نظر است. در نظر داشته باشید که با توجه به مسئله امنیت کارگران و قیمت بالای ماشین‌آلات صنعتی، نباید ریسک کنید.
توصیه می‌شود قبل از وارد کردن این ماشین‌آلات صنعتی به صحنه کارهای اجرایی و عملی، ابتدا این ماشین‌ها و ابزار و تجهیزات مربوط به آن‌ها را کاملا چک کنید تا از عملکردشان اطمینان حاصل کنید؛ و وقتی که قصد تعویض قطعات ماشین‌ها را دارید هرگز فکر نکنید که هنوز هم می‌شود از قطعات قبلی استفاده کرد.


توضیحات برای عکس ثبت نشده

به اندازه استاندارد با ماشین‌آلات صنعتی کار کنید

سعی نکنید که با انجام کار اضافه، فراتر از مقررات و محدودیت‌های دفترچه راهنما عمل کنید. در صنایعی که از این ابزار و ماشین‌آلات صنعتی در کارهای‌شان استفاده می‌کنند، دقت و مهارت و انجام صحیح کار، از متغیرهای اصلی کسب و کار حرفه‌ای به‌شمار می‌آید و بهترین پاداش‌ها را با خود به‌همراه خواهد داشت. هم‌چنین در نظر گرفتن محدوده وزنی مجاز و محدودیت‌های مسافرتی از جمله شرایطی هستند که برای کار با ماشین‌آلات صنعتی باید در نظر داشت.

دانش استفاده از ماشین‌آلات صنعتی

آگاهی و دانش مهم‌ترین عامل ترفیع و ارتقای درجه شغلی است و از بروز خطا جلوگیری می‌کند. در اغلب قسمت‌های صنعت، ماشین‌آلات صنعتی به اندازه جان کارگران اهمیت دارد. به منظور نگهداری ماشین‌آلات صنعتی در شرایطی که کم‌ترین خطرات متوجه آن‌ها باشد، اپراتور باید کاملا ماهر و آموزش ‌دیده باشد که بتواند با تمامی عملکردها و قسمت‌های ماشین کار کند. برای مثال، برخی از ماشین‌آلات صنعتی فقط نیاز به شرایط تحویل ساده‌ای دارند.